Amerika-HOWTO

Ime, amik eszembe jutottak '94 telén az amerikai utam után.
'97-ben átnéztem az egészet, talán csak annyit kell hozzátennem, hogy 1994 nyarán 100 Forint ért egy USA dollárt. 1997-ben ez 200 az egyhez. Haladunk, kérem, haladunk. No és még annyit, hogy most sem volt erõm ékezetísetni a szöveget. Bocs.

Balesetbiztositas: 25eFt/4honap Atlas Personal Assistance (van amerikai irodajuk is). Szinte mindig változik, hogy melyik a legolcsóbb és legjobb. (Atlas talán már nincs is.)
A biztositastol nem kell sokat varni, a legalapvetobb szolgaltatasokat nyujtja baleset eseten. Fizet egy keveset lopas eseten is. A biztositas ara valtozik attol fuggoen, hogy hol koti meg az ember; erdemes kis utazasi irodakban korulnezni.

Penzugyek: odakint erdemes nyitni egy szamlat valamelyik banknal. (No persze ha az itthoni torvenyek szerint legalisan megteheted ;-) Ez ingyenes (ha az ember diak es jo bankhoz megy), vagy nagyon olcso. Adnak egy bankkartyat es egy csekkfuzetet. Csekkel helyben mindenutt lehet fizetni, de nagyobb vasarlasokhoz kell egy ID is (ami az amerikai jogositvany). A bankkartyaval pedig konnyen lehet kp-hez jutni. A keszpenzt nagyobb tetelben (100 dollar) mar nem nagyon szeretik, es nem is celszeru 20-30 dollarnal tobbet a penztarcaban tartani.

VISA kartya: nagyon megkonnyiti az ember eletet. Nekem a Macibanknal van, be kellett tenni minimum 1650 dollart (50 dollar a kartya koltsege), ha jol emlekszem. A hasznalata eleg olcso. (Mas kartyak is vannak, de volt a legjobb ar/teljesitmeny viszonyu.) Kartya nelkul sokminden sokkal bonyolultabb, nehany dolog  lehetetlen, es sok helyen elvarjak, hogy az embernek legyen.

Jogositvany: nem az autovezeteshez kell. Amerikaban ez a szemelyi. Az utlevelet csak keves helyen veszik komolyan, altalaban csak neznek ra, hogy ez meg micsoda. Mindenutt a jogositvanyt kerik, amikor ID-rol van szo. Van olyan jogositvany, amire ra van irva, hogy nem ervenyes vezetesre, csak azonositasra, ehhez csak 16 dollar kell, ha jol emlekszem, es megcsinalnak mindent helyben (fenykeppel egyutt) 1-2 ora alatt. Ez mindenkeppen kell, mert az esetek tobbsegeben csekket is csak jogositvany bemutatasa utan fogadnak el. A jogositvany megszerzesehez semmi sem kell, talan csak a Social Security Card (ergo nem kell USA allampolgarnak lenned).

Social Security Card: ez a masik azonosito, az elso napokban be kell szerezni. Ingyenes, csak egy utlevel es par ora kell hozza. Sok helyen kerik (pl. az egyetemen biztosan). Ezt persze nem adjak akarkinek. Munkavallaloi vizum kell hozza.

Lakas: egy apartman kb 4-600 dollar egy honapra. Ez erosen valtozik attol fuggoen, hogy melyik allamrol/varosrol van szo (Kaliforniaban San Francisco mellett '98-as tapasztalataim szerint akar 2000 dolcsi is lehet). Altalaban minimum 1 evre kell berelni, hogy ezt az arat elerje az ember (a dijat havonta kell fizetni). Vannak olyan helyek, ahol van felmondasi lehetoseg, ha az ember hamarabb elmegy, igy egy evnel kevesebb idot is el lehet tolteni a legolcsobb aron. Van olyan is, ahol mar fel evre is berelheto lakas, de azok dragabbak, szerintem nem erdemes veluk foglalkozni.

Telefon: a telefon eleg olcso. Ha van lakas, akkor be kell kapcsoltatni. Ez azonnal megvan es kb 50 dollar. Telefonalni helyben eleg olcson lehet (en 16 dollarert havonta 30 helyi beszelgetest folytathattam, 30-on felul minden beszelgetes 10 cent volt idoponttol es idotartamtol fuggetlenul - idealis modemezeshez). Valasztani kell egy "long distance" telefontarsasagot is, aki a tavolsagi beszelgeteseket bonyolitja. En az AT&T-t valasztottam. Nekik van egy "True World Savings" akciojuk, amiben egy orszagot (Home Country) kivalaszthatunk kedvezmenyes tarifajunak. Este 10 es reggel 9 kozott igy 72 centert telefonaltam haza (ami az itthoni ar fele/harmada). Adnak ingyen egy hivokartyat, amivel barhonnan (akar Magyarorszagrol) barhova lehet telefonalni es a telefonszamlan jelenik meg a telefonalas ara. Dragabb, mintha otthonrol telefonal az ember, de olcsobb, mint penzzel vagy hitelkartyaval (vagy Matavval) telefonalni. Penzzel kulfoldre telefonalni eselytelen (igen draga - egyszer probaltam, 5 dollart kellett volna bedobalnom a keszulekbe 1 perc beszelgetesert (elore persze)). Vannak egyeb cegek is, akik elso latszatra talan jobbak, de utobb kiderul, hogy nem. Hozzajuk esetleg azert erdemes menni, mert adnak 50-100 dollart, ha az ember lecsereli az AT&T-t rajuk, amit el lehet telefonalni. Igy mar lehet, hogy megeri, de ezt nem konnyu kicsikarni beloluk.

Kaja: hetente kb 50 dollar, bar sosem szamoltam. A boltok kicsivel dragabbak (ha az ember kicsit korulnez, akkor viszont egyes cikkek sokkal olcsobbak is lehetnek), mint Magyarorszagon. Ebedelni altalaban MacDonald's es hasonlo helyeken szoktak a kispenztarcaju amerikaiak, az 3-5 dollar. Odakint ezek a gyorsettermek jelentik a legalso (elfogadhato tisztasagu) szintet. Nagyon sok es jo mikros kaja van 1-2 dollarert, ha van mikro, akkor abbol jobb es olcsobb ebedet lehet csinalni.

Egyeb vasarlas: altalaban olcsobb, mint itthon, a muszaki cikkek lenyegesebben (*0.5), a ruhazat kevesbe (de pl. a farmer dobbenetesen olcso: '98-ban ket Wrangler farmer szumma <20 dolcsi volt). Vannak nagy "store"-ok (Keymart, Walmart), amik igazan olcsok es nagy (de nem igazan csucs minosegu arukbol allo) valasztekuk van (persze azert az aruk minosege meg igy is eleg jo, plane az itthoniakhoz kepest). Vannak "factory outlet"-ek, amikben jo minosegu es olcso arukat lehet kapni, csak kicsit nehez oket megtalalni. S aztan arban es minosegben felfele szeles a valasztek. Az AFA minden arban benne van, altalaban 5-8% (allamtol fugg).
Vannak un. "mail order" cegek, akik postai uton szallitanak. Lenyegesebben olcsobbak (AFA-t sem szamolnak fel, persze elvileg be kell fizetni) es tobbnyire megbizhatoak. A fizeteshez viszont hitelkartya kell, vagy csekket hasznalva sokkal tovabb tart. Nagyobb es dragabb dolgokat (amik nem kellenek azonnal) erdemesebb ilyen helyeken venni. Azert kis es gyanus cegekkel vigyazni kell, nem szabad semmilyen adatot megadni nekik, ami feleslegesnek tunik (pl. social security number). Amerika a "Sale" hazaja, mindig jol korul kell nezni, mielott az ember vasarol, mert az arkulonbsegek lenyegesek.
Ket fontos intezmeny, amirol jo tudni: "money back guarantee" (30 napon belul visszaveszik az arut es mindent visszafizetnek - neha meg szamla sem kell hozza) es "guaranteed low price" (ha vasarlas utan az ember talal valahol egy hirdetett jobb arat, akkor az elado a kulonbseg 100-110%-at kifizeti utolag is - neha eleg csak megemliteni, hogy reklamoztak a TV-ben). Nem mindenutt mukodnek, de azert eleg elterjedtek.

Kozlekedes: tomegkozlekedes csak az igazan nagy varosokban van. Masutt mindenki (meg 70 evesen is) autoval kozlekedik. A benzin kb negyedannyiba kerul, mint idehaza, mukodokepes autot mar 500 dollarert lehet venni (helyi kozlekedesre tokeletes), jobbat 2000 dollar korul lehet kapni. Eladni nem konnyu az autokat. De hosszabb idore mindenkeppen szukseges venni egyet. Auto nelkul igen nehez elni (gyakorlatilag lehetetlen, ha az embert nem fuvarozzak mindenhova). Nincsenek kis es kozeli elelmiszerboltok, csak nagyok es tavoliak. Es az apartmanoknak sem szokasa munkahelyhez, belvaroshoz kozel lenni. A belvarosokrol jut eszembe: odakint (Europaval ellentetben) a belvaros estenkent kerulendo! Erdemes megkerdezni a helybelieket, hogy estenkent merre lehet mulatni, es ez altalaban tavolrol sem a belvaros szokott lenni.

Most ennyi jutott eszembe. Majd irok meg. Kerdezni is lehet :-) Es kommentalni is!!