A téma bemutatása: |
A számítógépes rendszerekben, igy a TCP/IP alapú hálózatokban végzett mérések kritikus pontja a mérés során a rendszert erő terhelése (workload). Definíció szerűen elkülönítjük a természetes terheléssel végzett, és a szintetikus terheléssel végzett méréseket. A szintetikus terheléssel végzett mérések során hálózati forgalom generátorokat használunk, amelyek előre megadott paraméterű, nagy pontossággal ismételhető szintetikus terhelést képesek generáli. A terhelésgenerálás különösen problémás a TCP/IP alapú hálózatokban, mivel az alsóbb rétegek (fizikai és adatkapcsolati rétegek), valamint az alkalmazási réteg sokszínűsége miatt nagyon sokféle típusú, jellemzőjű terhelés képzelhető el. A QoS (Quality of Service) technikák megjelenése a TCP/IP protokollcsaládban tovább bonyolítja a képet. Számos program használható a TCP/IP protokollcsalás valamely rétegében forgalomgenerálásra, de sajnos egyik program sem tekinthető még szűk részterületeken sem optimális megoldásnak, valamint nincsenek felkészítve a QoS technikák kezelésére.
A téma kidolgozása során különböző operációs rendszerek, de elsősorban UNIX, alatt szabadon hozzáférhető forgalomgeneráló programok összehasonlítása (TTCP, NETPERF, DBS, NETSPEC), méréssel történő vizsgálata történik. A vizsgálatok alapján a rendelkezésre álló programok értékelése, és hiányosságainak megadása után képzelhető el ezen programok továbbfejlesztése, kiegészítése.
A témán dolgozó hallgatóknak lehetőségük lesz megismerkedni a hálózati mérések más eszközeivel, módszereivel és aspektusaival is. Ezen kívül a vizsgált eszközök, pl. routerek, belső működésének, a használt protokolloknak és azok tulajdonságainak a megismerése sem kerülhető el, mivel ezen információk alapján lehetséges a megfelelő terhelést, és az annak létrehozására alkalmas megoldást kiválasztani. Szintén szükséges a hálózatmenedzsment és annak protokolljainak (SNMP) megismerése. A feladat megoldása során szükség lehet a Linux kernel, vagy más alkalmazói programok módosítására (azokban mérési pontok elhelyezésére például), és kiegészítő programok írására.
A téma tovább folytatható a forgalomgeneráló programrendszerek új, perspektívikus irányokba történő fejlesztésével, mint például QoS technikák kezelésére alkalmas forgalomgenerátorok, vagy például összetett, heterogén forgalom generálására alkalmas forgalomgenerátorok. Szintén lehetséges különböző forgalmi modellek alapján működő forgalomgenerátorok kidolgozása.
|