Hallgatói információk

Témakiírás

 

Nagysebességű hálózatok szolgáltatásainak, azok minőségének és biztonságának folytonos vizsgálata passzív módszerekkel

 
Konzulens: Kovácsházy Tamás
Elérhetőség: Méréstechnika és Információs Rendszerek Tanszék
Magyar Tudósok Körútja 2., I épület, E szárny, IV. em., E426
Tel : (+36) 1 463 4114
Email : khazy@mit.bme.hu
Létszámkorlát: 2 fő
A téma bemutatása:

A hálózati eszközök - router-ek, switch-ek, szerverek stb. - számos olyan statisztikai adatot gyűjtenek, amelyeknek a felhasználásával passzív módon képet lehet kapni a hálózat által nyújtott szolgáltatásokról, azok minőségéről, a hálózat biztonságáról, sőt még a hálózatot használó eszközök egyes jellemzőiről. Ez az információ akkor használható fel nagy hatékonysággal, ha folyamatosan gyűjtésre kerül, és sokféle, jól konfigurálható módon megjeleníthető, ábrázolható. Jónéhány olyan nyílt forráskódú programrendszer áll rendelkezésre, ami szakértők számára lehetővé teszi az eszközök által gyűjtött adatok hosszú idejű tárolását, és alapvetően egyszerű megjelenítését, ezen programrendszerek közül talán a legsikeresebb a Tobias Oetiker által kifejlesztett MRTG és RRD TOOL (Példaként megtekinthetők a tanszék hálózatából gyűjtött adatok.). Ezen rendszerek használata nem képzelhető el nagy szakértelem, és speciális programozási tudás nélkül, valamint az adatgyűjtésen és alapszintű megjelenítésen kívül meglehetősen limitált képességekkel rendelkeznek.

A téma kidolgozása során először a hálózatmenedzsment, valamint SNMP protokoll megismerésére kerül sor. Párhuzamosan ezzel lehetséges az RRD TOOL front-endjeivel, a Perl programozási nyelvvel, és moduljaival megismerkedni. Ezek után képzelhető el az ismeretek alapján egy olyan rendszer tervezése és megvalósítása, ami képes a fent említett eszközök felhasználásával magasabb szintű szolgáltatásokat nyújtani, elsősorban egy WEB-es felhasználói felületen keresztül.

A project megvalósítása során szerteágazó ismereteket lehet szerezni a számítógép hálózatok működéséről, működtetéséről, menedzsmentjéről, valamint a WEB-es (XML, DOM, kliens és szerver oldali script nyelvek) és software technológiákról (UML).

A téma szerteágazó volta miatt további, magasabb szintű feladatok kiírása számos területen elképzelhető. Lehetséges például a gyűjtött adatforrások körét kiterjeszteni új technológiákra (VoIP, RSVP, RTP), a gyűjtött adatokat analízálni, vagy új vizualizációs módszereket kifejleszteni.

Előfeltételek: Angol nyelvtudás
Érdeklődés a hálózatmenedzsment problémái iránt
Linux vagy más UNIX felhasználói szintű ismerete
WWW technológiák (HTML, CGI, szerver adminisztráció)
C/C++ vagy/és PERL programozási nyelvek (alapok)
A TCP/IP protokollcsalád (alapok)
Felhasználható irodalom: A konzulensnél beszerezhető
A labor helye: I.E.322 (BME-MIT hálózati laboratórium)
 

 
BME MIT Home Page Hungarian Home Page
 
Hosted by BME-MIT. Designed by Yes, I did it!.
Last modified :