A téma bemutatása: |
Az elmúlt évek tapasztalata számítógép hálózati technológiák területén azt mutatja, hogy az új technológiák elterjedését nem csupán a kedvező ár és szolgáltatás készlet kombinációja biztosítja, hanem nagyon fontos szerepet kap a menedzselhetőség. A kommerciális hálózati eszközök szinte kivétel nélkül szabványos protokollokkal távolról menedzselhetők, és ennek megfelelően központosított menedzsmentjük, és a forgalmi statisztikák állandó gyűjtése megoldott, bár sok esetben a súlyos hiányosságokat/hibákat tapasztalhatunk az álltaluk implementált protokollokban. A TCP/IP hálózatok egyik fejlődési iránya a garantált minőségű szolgáltatás biztosítása (QoS, Quality of Service), ami alapvetően eltér a jelenlegi "Best Effort" szolgáltatástól. Ennek megfelelően szükség van a QoS-szel kapcsolatos paraméterek, valamint statisztikák távoli menedzsmentjének megoldására. A Linux operációs rendszer tekinthető a QoS-szel kapcsolatos kutatások alapjának a forráskód elérhetősége miatt, de sajnos a Linux alapú routerek SNMP menedzsmentje nem megoldott.
A téma kidolgozása során először a hálózatmenedzsment, az SNMP protokoll elméleti és gyakorlati megismerésére kerül sor. Párhuzamosan ezzel meg kell vizsgálni, hogy jelenleg milyen lehetőség van Linux alapú routerek távoli menedzsmentjére, különös tekintettel a routeren áthaladó forgalom jellemzőinek mérésére. Ezek után képzelhető el egy kísérleti SNMP ágens létrehozására, amely lehetővé teszi a router konfigurációjának, jellemzőinek távolról történő lekérdezését és beállítását, valamint a router forgalmi statisztikáinak elérését, speciálisan összpontosítva a router által nyújtott szolgáltatás minőségét (QoS) jellemző adatforrásokra.
A feladat megoldása lehetőség lesz a routerek belső működésével, jellemző paramétereivel megismerkedni. Az SNMP ágens megvalósítása során pótolhatatlan ismereteket lehet szerezni programozási és software technológiai területen is. Az ágens tesztelése során szintén lehetőség lesz a számítógépes rendszerek méréstechnikájának módszereit, az alkalmazható programokat megismerni.
A témá tovább folytatható a Linux routerekhez GNU licensz alapján hozzáférhető menedzser modul kidolgozásával, amely támogatja a Linux alatt hozzáférhető QoS biztosítására alkalmas csomagok kezelését is.
|