A téma bemutatása: |
A számítógép hálózatok mérése során a legtöbb esetben nagyszámú, magában is komplex mérést kell végezni, amelyek során sok adatforrásból (Data source) származó információt kell összegyűjteni. A mérések után eredményeket fel kell dolgozni, és a felhasználók számára érthető formában mérési jegyzőkönyvet kell generálni. Ezen procedúra egyes lépéseit mindenképpen szükséges automatizálni, mivel azokat rendszeresen (például egy termék tesztelése, fejlesztése, optimalizálása során például naponta) végre kell hajtani. Ezen komplex mérések részfeladataira rendelkezésre állnak programok - léteznek forgalom generáló, adat lekérdező és gyűjtő, adat megjelenítő programcsomagok - de azok nem kerültek integrálásra egy jól működő programrendszerbe. Egy ilyen automatizált mérőrendszerben a mérési feladat, az adatfeldolgozás és megjelenítés módja magas szinten megadható, és mérés elindítása után a mérés automatikusan végrehajtásra kerül, majd valamilyen szabványos módon, például WWW felületen, a mérések eredményei megjelenítésre kerülnek. Ilyen programrendszer megvalósítására már sikeres kísérletek történtek, de a probléma még nem került megnyugtatóan megoldásra.
A téma kidolgozása során egy elosztott, platform független, általános célú, ugyanakkor könnyen módosítható, a speciális igényekhez szabható rendszer, vagy komponensek tervezése, és megvalósítása a feladat, amely előrehaladást jelent ezen a sok megoldatlan problémát felvető területen, valamint a gyakorlatban tényleg meggyorsítja az ilyen jellegű méréseket. A program tesztelése a témakörben párhuzamosan futó más konkrét mérési feladatokon és elképzelhető. A fejlesztés Linux és SUN Solaris operációs rendszerek alatt történik, de cél egy általános UNIX kompatibilitás, esetleg kiterjesztve Windows NT felé. A projekt mottója a "Már ezt biztos megírta valaki más!" mondat lesz, tehát maximálisan törekedni kell szabadon hozzáférhető software komponensek felhasználásra.
A témán dolgozó hallgatóknak lehetőségük lesz megismerni a számítógépes rendszerek mérések módszereit, az alkalmazható programokat. A vizsgált eszközök, pl. routerek, szerver szolgáltatások belső működésének, a használt protokolloknak és azok tulajdonságainak a megismerése sem kerülhető el, mivel ezen információk nélkül nem képzelhetők el hatékony mérések tervezése. Szintén szükséges a hálózatmenedzsment és annak protokolljainak (SNMP) megismerése, és gyakorlati alkalmazása is. A megvalósítás során fontos szerepet kapnak a software komponensek , és a kliens-szerver megoldások.
Az automatizált mérőrendszerek problémaköre rendkívül széleskörű. A téma további folytatása például elképzelhető a mérőrendszer képességeinek kiterjesztésével, új forgalomtípusok mérésének automatizálásával, a mérőrendszer skálázhatóságának vizsgálatával.
|