Kriptográfia

 

 

Digitális aláírás - Kódolás - Dekódolás

 

A digitális aláíráshoz az RSA kétkulcsú titkosítási eljárást használják. Ennek a módszernek a segítségével végzik mind a bekódolást és kikódolást. Az RSA eljárásban az üzentetet (itt például a digitális pénz) hatványra emelik a megfeleõ kulccsal. A hatványraemelés után az eredmény modulusát vesszük. Ez a modulus megfelelõen nagy (általában legalább 150 bit hosszúságú)

Amikor a rendszer elindul, a bank generál magának két nagy prímszámot, p-t és q-t. A számok szorzata lesz a használandó modulus pq.

Az RSA renszer lényege azon a számelméleti tételen alapszik, hogy

x^(p-1)(q-1) = 1 (mod pq)

Az így keletkezõ x ezután nem osztható sem p-vel, sem q-val.

A következõ lépésben a kulcskészítõ választ magának két kulcsot, e-t és d-t. e lesz a publikus kulcs, és d a privát kulcs.

ed = 1 (mod (p-1)(q-1))

Ezek után egy szöveg lekódolva az egyik kulccsal, csak a másik kulccsal nyitható ki

(x^d)^e = x (mod pq)

A kulcskészítõ ezután reklámozhatja e-t minden felhasználó felé, együtt a modulussal, hiszen ebbõl senki sem tudja kideríteni se p-t, se q-t, se d-t.

 


 

Vak aláírás

 

Vak aláírást akkor kell használnunk, ha a másik féllel nem akarjuk tudatni, hogy mit ír alá. A téma kapcsán arról van szó, hogy a banknak nem szabad megtudnia az aláírandó pénz sorszámát, ugyanakkor az egész pénzt hitelesíteni kell. Erre szolgál a vak aláírás protokoll. Az itt bemutatott protokoll nem teljes, hiszen csak azt mutatom meg, hogy lehet egy ilyen aláírást szerezni, és nem azt, hogy ezt hogyan lehet a célra használni. Ez még kidolgozásra szorul, és csak egy késõbbi verzióban lesz behozva. A mostani verzió egy ugyanezen az elven alapuló, de lassab és kevésbé biztonságos protokollt fog használni.

Ehhez az kell, hogy a kódolási mûvelet asszociatív legyen. Bõvebb anyag az irodalmakban található.

Jelölések:

a   Az aláírandó objektum
b   A véletlen faktor
K   A Bank publikus kulcsa
K-1   A Bank privát kulcsa