Bizonyos kor elérése után az egyetemi oktatókat automatikusan nyugdíjazzák. Ez a korhatár professzoroknál 70 év.
1995-ben Horváth Gábor, Péceli Gábor, Selényi Endre, Sztipánovits János és Zoltán István magán hozzájárulásból megalapították a Műszer- és Méréstechnika Alapítványt. Az alapítói tőke a tanszékiek és a tanszék baráti köre hozzájárulásaiból, Schnell Lászlót tisztelő cégek támogatásából, később az SZJA 1%-ából, valamint Else Heim asszony önzetlen adományaiból gyarapodott.
Az Alapítvány céljai:
Az alapítás évében a 72 éves Schnell László lett a kuratórium elnöke. Nagy lendülettel fogott hozzá az Alapítvány jogi ügyeinek intézéséhez és – Jobbágy Ákos, Kollár István, Máthé János, Pataki Péter kurátorokkal együtt – a szervező munkához.
Schnell László váratlan halála után az 1995-ben létrehozott Műszer és Méréstechnika Alapítvány nevét az alapítók – a család hozzájárulásával – Schnell László Műszer és Méréstechnika Alapítványra, röviden Schnell László Alapítványra változtatták. A kuratórium elnöke Pataki Péter lett, aki 2019-ig töltötte be ezt a tisztséget. Utána Kerese István vette át az elnökséget. [http://www.mit.bme.hu/general/alapitvany]
Az Alapítvány sokféle támogatási formája közül az egyik leglátványosabb az évente meghirdetett kütyüpályázat
, amelynek célja: ösztönözni a hallgatókat, hogy a kötelező egyetemi feladatokon túl is tervezzenek és építsenek egyszerűbb vagy bonyolultabb készülékeket („kütyüket”) ezzel is gyakorolva a mérnöki alkotó munkát.
A BME I épületében kevés olyan közösségi tér van, ahol a hallgatók kulturált körülmények között nyugodtan leülhetnek, tanulhatnak, és a számítógépeiket, mobiltelefonjaikat is feltölthetik úgy, hogy nem bukik át senki a kábeleken. A Schnell Alapítvány a Tanszék területén két hallgatói tanulósarkot rendezett be padokkal, asztalokkal és az asztalok közepén hálózati csatlakozókkal.